Lista aktualności Lista aktualności

Edukacja w Leśnictwie Małoszyce

22 września wypada Dzień bez samochodu, a my wspólnie z młodzieżą z Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej LTO im. Krzysztofa Kolumba z Lęborka ten dzień spędziliśmy w lesie, w dość nietypowy sposób.

Podczas zajęć edukacyjnych, tym razem bardzo praktycznych, dzieci zapoznały się z tematyką ochrony lasu i metod zabezpieczania młodych drzewek przed zgryzaniem przez jeleniowate. Zgryzanie młodych drzew przez zwierzęta leśne powoduje opóźnienie wzrostu, deformację (krzaczasty pokrój), a w skrajnych przypadkach obumieranie drzewek. Szkody związane ze zgryzaniem drzew powstają najczęściej w okresie zimy i wczesnej wiosny, dlatego też jesień to czas, w którym nakładamy „wełniane kubraczki” na pędy z pąkiem wierzchołkowym. Poprawne zabezpieczenie drzew wełną nie powoduje trudności we wzroście nowego pędu na wiosnę. Wełna owcza osłania pędy młodych drzewek, a jej charakterystyczny zapach skutecznie odstrasza jeleniowate. Co więcej im bardziej intensywny aromat unosi się z wełny, tym jej działanie okazuje się skuteczniejsze, dlatego pożądana jest w tym przypadku wełna z okolic tylnych partii ciała owcy.

Do dyspozycji ponad 70 osobowej grupy uczestników wydarzenia była jedna z upraw Leśnictwa Małoszyce, na której każdy własnoręcznie mógł spróbować swoich sił w mechanicznym zabezpieczaniu młodych dębów przez nakładanie wełny owczej na pączek szczytowy drzewka. Tą bardzo naturalną i przyjazną środowisku metodę ochrony w Nadleśnictwie Lębork stosujemy już kilka dobrych lat.

Ponadto w trakcie przejścia na uprawę leśną dzieci zebrały napotkane po drodze śmieci, które wywieziono na składowisko odpadów, czyli tam gdzie ich miejsce.

Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia na uczestników czekało ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek na świeżym powietrzu oraz drobne upominki od leśników.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!