Zwiększyła się liczba "mieszkańców" nieopodal Leśniczówki Strzeszewo

Na terenie Leśnictwa Strzeszewo, w najbliższym sąsiedztwie domostw w miejscowości Roszczyce, osiedliła się kolejna rodzina bobrów.

Wiosną 2021 roku podczas sporządzania szacunków brakarskich w tym konkretnym olsie nie zauważono żadnych śladów świadczących o interesowaniu się bobrów tym miejscem. Natomiast już latem 2021 roku zauważono pierwsze podgryzienia drzew i składowanie chrustu na jednym z cieków wodnych w starym drzewostanie olchowym. A jesienią zastaliśmy regularny zbiornik retencyjny powstały w absolutnie naturalny sposób. Najprawdopodobniej rodzinę bobrzą stanowią osobniki z kolejnego pokolenia rodziny bobrów zamieszkujących już od dawna małą retencję wodną w pobliżu leśniczówki („młode zwierzęta wyprowadziły się na swoje kilkaset m od swojego rodzinnego domu”).

Zwierzęta te nie od dziś znane są ze swej pracowitości więc i tu w szybkim tempie zbudowały tamę i spiętrzyły wodę. Dziś możemy podziwiać pełny efekt pracy, bowiem powstały nowy zbiornik retencyjny mierzy blisko 12 arów powierzchni, szerokość tamy to ok. 8 metrów, a wysoka na ok. 2 m naturalna zastawka robi duże wrażenie. Powstała w ten sposób różnica wysokości poziomów wody świadczy o ogromnym trudzie włożonym w budowę tamy oraz przemyślanej strategii budowlanej, gdyż konstrukcja musi wytrzymać ogromną masę napierającej wody.

Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze dokładnej ilości osobników, lecz jest to dla Nas tylko kwestia czasu. Na temat dalszych obserwacji będziemy informować na bieżąco, ponieważ spiętrzony ciek styka się i zlewa z kolejnym ciekiem póki co jeszcze niezasiedlonym. Być może latem tego roku kolejna rodzina leśnych budowniczych dołączy do grona mieszkańców Roszczyc.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!