Asset Publisher Asset Publisher

Lęborskie Dni Jakubowe 2022

W dniach 22-24 lipca w samym sercu Lęborka, na Placu Pokoju i odchodzącej od niego ulicy Staromiejskiej miało miejsce tradycyjne już święto miasta – Dni Jakubowe 2022. W trakcie imprezy kulturalno-rekreacyjno-handlowej, oprócz licznych atrakcji nie zabrakło również naszego stoiska edukacyjnego.

Ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników, cieszyły się warsztaty dot. budowania domków dla owadów zapylających, z wykorzystaniem naturalnych materiałów w większości dostępnych w naturze. Podczas wypełniania  domków, edukowaliśmy o roli zapylaczy w środowisku i dla człowieka oraz zachęcaliśmy do podejmowania podobnych inicjatyw w swoim otoczeniu m.in. poprzez nasadzenia roślin miodo- i pyłkodajnych, zapewnienie dostępu do wody dla drobnych zwierząt oraz ograniczenie środków chemicznych, co sprzyja większemu zainteresowaniu owadów naszymi ogródkami i balkonami. Ponadto swoich sił można było spróbować w rozpoznawaniu gatunków drzew występujących na terenie Nadleśnictwa Lębork, a podczas zajęć pirograficznych z użyciem krążków z drewna brzozowego każdy kto tylko chciał mógł wypalić na drewnie swój obrazek i zabrać go ze sobą do domu jako niezapomniana pamiątkę z tegorocznych Dni Jakubowych. Dobra pogoda oraz udział wielu mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przybyli na lęborskie święto, były doskonałą okazją do pochwalenia się walorami przyrodniczymi i zaproszenia na szlaki turystyczne znajdujące się w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Lębork. W trakcie przeprowadzonych zajęć na stoisku nadleśnictwa poruszano również tematy dotyczące zrównoważonego rozwoju i prowadzonej przez Lasy Państwowe odpowiedzialnej gospodarki leśnej, zaprezentowano korzyści płynące z lasów dla zwykłych ludzi, takie jak ogólnodostępność w odróżnieniu do wielu europejskich krajów, możliwość bezpłatnego korzystania z lasów w trakcie uprawiania turystyki i rekreacji oraz zbierania darów lasu takich jak grzyby, jagody czy maliny bez ponoszenia dodatkowych opłat, a także zbawiennej roli lasów dla klimatu. Nie zabrakło również pytań ze strony uczestników wydarzenia o dostępność drewna opałowego, które Nadleśnictwo Lębork ma w ciągłej swojej ofercie, jako surowca w pełni odnawialnego i ekologicznego, a zarazem alternatywnego do paliw kopalnych. Stoisko Nadleśnictwa Lębork cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, co niewątpliwie Nas satysfakcjonuje i cieszy. Każdy uczestnik zajęć prowadzonych przez nadleśnictwo otrzymał przygotowane specjalnie na to wydarzenie materiały promocyjne jako pamiątkę z odwiedzin u lęborskich leśników, a my usłyszeliśmy dużo miłych słów i dostaliśmy własnoręcznie wypalony krążek w dowód uznania od jednej z uczestniczek warsztatów.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!