Asset Publisher Asset Publisher

Samowyrób krok po kroku

Jak pozyskać drewno z terenu Nadleśnictwa Lębork w drodze samowyrobu - wyjaśniamy

  1. Każdy zainteresowany zgłasza się do leśnictwa i wyraża chęć samodzielnego pozyskania drewna opałowego w drodze samowyrobu
  2. Leśniczy przekazuje stosowne pozwolenie, które winno być podpisane przez Leśniczego i zainteresowanego samowyrobem
  3. W trakcie wydawania pozwolenia Leśniczy, określa miejsce wraz z granicami, czyli tzw. działkę roboczą, na której będzie można pozyskiwać drewno własnym nakładem sił, przeprowadza instruktaż BHP i informuje o zagrożeniach jakie można napotkać w lesie. Gdy osoba zainteresowana zgadza się z warunkami obowiązującymi dla samowyrobu w Nadleśnictwie Lębork, konieczne jest podpisanie w/w pozwolenia.
  4. Podpisane pozwolenie należy mieć przy sobie podczas prowadzenia prac i okazać na każde wezwanie pracowników Służby Leśnej.
  5. W drodze samowyrobu obowiązuje całkowity zakaz ścinki drzew stojących.
  6. Po wyrobieniu drewna i ułożeniu w stosy, Leśniczy dokonuje obmiaru i odbioru pozyskanego drewna osobno dla drewna małowymiarowego (tzw. gałęziówka M2 o średnicy do 7 cm w korze) i dla grubizny (drewno opałowe S4).
  7. Po odbiorze należy wykupić drewno w kancelarii leśnictwa lub siedzibie nadleśnictwa kartą płatniczą, gotówką bądź przelewem.
  8. Drewno pozyskane w drodze samowyrobu  jest zauważalnie tańsze od drewna oferowanego przez Nadleśnictwo Lębork pozyskanego kosztem Skarbu Państwa.
  9. Osoba, która wyrobiła drewno, zobowiązana jest wywieźć je z lasu we własnym zakresie w terminie do 7 dni od zakupu.
 Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!