Asset Publisher Asset Publisher

Uwaga silny wiatr

W związku z zapowiedzią pojawiania się w naszym regionie kolejnych niebezpiecznych zjawisk pogodowych przejawiających się silnym i porywistym wiatrem oraz intensywnymi opadami prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z lasów.

Niekorzystne warunki atmosferyczne mają utrzymać się aż do środy. Wiatr w porywach może osiągać prędkość 90 km/h. Obecnie nasz region będzie pod wpływem silnego niżu o nazwie Antonia (Franklin), który przeniósł się nad rejon Morza Bałtyckiego z Danii. W poniedziałek 21.02.2022r. wiatr będzie jeszcze silniejszy, w porywach do 70 km/h, przejściowo do 90 km/h, nad morzem nawet do 100 km/h.

Za niżem Antonia nadciąga już Bibi, który również będzie niebezpiecznie wietrzny w nocy z wtorku na środę i w środę - porywy do 90 km/h.

Zalecamy, aby w okresie silnego wiatru zrezygnować z pobytu w lesie.

Miniony tydzień i weekend był bardzo dynamiczny za sprawą Dudley’a i Eunice, które odpowiedzialne były za niespokojną pogodę. Bardzo duży gradient baryczny w obrębie niżów skutkował niszczycielską siłą wiatru. Najsilniej wiało na wybrzeżu, gdzie porywy wiatru sięgały nawet 120-130 km/h (okolice Łeby). Bardzo duża była również średnia prędkość wiatru, która sięgała 60 - 70 km/h. Lokalnie wystąpiły także krótkotrwałe burze. W naszych lasach odczuliśmy skutki silnych wichur połączonych z silnymi opadami głównie pod postacią powalonych i połamanych drzew. Z uwagi na rozproszenie szkód i duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi zalecamy zrezygnować z pobytów w lesie, a jeżeli już się do niego wybierzemy, zachowajmy szczególną ostrożność i korzystajmy raczej z dróg leśnych. Usuwanie drzew połamanych i powywracanych zajmie Nam jeszcze trochę czasu.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!