Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenna susza zwiększa ryzyko pożarów

Do pierwszego w tym roku pożaru na terenie Leśnictwa Nowa Wieś w okolicach Czarnówka doszło w minioną sobotę tj. 11.04.2020 r.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Lębork obowiązuje drugi w 3 stopniowej skali stopień zagrożenia pożarowego, jednakże zapowiadany wzrost temperatury przy braku opadów w ciągu najbliższych dni spowoduje w niedługim czasie powrót 3 – najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego.

Utrzymujące się temperatury oraz brak opadów i wiejący wiatr powodują szybkie wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. Wystarczy iskra, aby spowodować pożar. Praktycznie przez 2 ostatnie tygodnie mieliśmy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki na poziomie poniżej 10% (przy 3 stopniu zagrożenia pożarowego) w lesie można porównać do wilgotności kartki papieru.

W wyniku pożaru z dnia 11.04.2020 r. spłonęły 4 ary ekotonu, czyli granicy między terenem otwartym a lasem. Płomienie dosłownie musnęły pobliski drzewostan, nie wyrządzając znacznych szkód w jego wnętrzu. Dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej i zaangażowaniu Leśników udało się ogień opanować i straty nie są duże. Według ustaleń Straży Pożarnej przyczyną pożaru była nieostrożność ludzi w obchodzeniu się z ogniem.

Od 20 kwietnia zgodnie z rekomendacją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego możliwe stanie się uprawianie rekreacji w lasach. Biorąc pod uwagę trudną sytuację związaną z dużym zagrożeniem pożarowym Leśnicy z Nadleśnictwa Lębork proszą, aby podczas korzystania z lasów  zachować szczególną ostrożność i czujność. Jeżeli zauważymy chociażby drobny pożar, alarmujmy służby, czy to straż pożarną czy pracowników nadleśnictwa. Ponadto nie posługujmy się na terenie lasów otwartym ogniem.

 

Jeśli zauważysz POŻAR w lesie - DZWOŃ

Numer alarmowy do Straży Pożarnej  998 lub 112

Dyspozytor punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD) Nadleśnictwa Lębork codziennie od 9.00 do 20.00  - tel. 606 661 621

Siedziba Nadleśnictwa Lębork w godzinach 7.00 do 15.00 pod nr. tel. 59 863 59 52

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!