Aktualności Aktualności

Akcja "Łączą Nas Drzewa" na terenie Leśnictwa Małoszyce

Sadzenie drzew to nie tylko wyraz dbałości o środowisko. To przynosząca rozmaite korzyści aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu wiosennej przyrody, która jednoczy Polaków bez względu na wiek i poglądy. I to właśnie przyświeca organizatorom akcji „Łączą nas drzewa”.

Na terenie Leśnictwa Małoszyce wspólnie z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka z Lęborka i ich opiekunami posadziliśmy 1340 sadzonek dęba bezszypułkowego na powierzchni 20 arów.

Całe wydarzenie przebiegało w świetnej atmosferze, a wspólna praca na świeżym powietrzu leśników z uczniami i ich wychowawcami stała się doskonałym momentem do przekazania dużej ilości wiadomości na temat kondycji i struktury polskich lasów.

Pomysłodawcą akcji jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. –  Dzięki pracy leśników oraz zaangażowaniu w tego typu akcje, lesistość sięga dziś prawie 30 proc. powierzchni Polski. I cały czas rośnie. Warto sadzić drzewa, bo to one są kluczowym elementem zielonej infrastruktury naszego kraju - mówi Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

¾ lasów w kraju znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą gospodarkę leśną, uwzględniającą potrzeby przyrody, ludzi oraz gospodarki. Niebagatelne zasoby leśne znajdują się też w rękach prywatnych.

– Niezależnie od tego, kto jest właścicielem lasu, wspólna troska o lasy jest dla nas, leśników celem nadrzędnym. Drzewa zapewniają nam tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są także miejscem bytowania wielu gatunków fauny i flory oraz doskonałym odnawialnym surowcem. Dzięki lasom możemy korzystać z takich darów natury, jak grzyby czy zioła. Pobyt w lesie korzystnie wpływa też na naszą kondycję i samopoczucie – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Akcja „Łączą nas Drzewa” rozpoczęła się w okresie pandemii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Lasami Państwowymi wyszły naprzeciw społecznym potrzebom obcowania z przyrodą. Prozdrowotna rola lasów jest nie do przecenienia.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!

Nadleśnictwa i inne

 

 


Polecamy Polecamy