Lista aktualności Lista aktualności

Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN-58

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” jest największą imprezą na orientację w Polsce. Odbywa się dwa razy w roku: w kwietniu i październiku, nieprzerwanie od 1989 roku. Ponad 1200 uczestników mierzy się z dystansem, mapą i własnymi słabościami bez względu na pogodę.  Baza imprezy jest za każdym razem inna, ale zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim. Większość rywalizacji odbywa się na terenach leśnych, a wszystkie punkty kontrolne są potwierdzane przy użyciu chipów Sport Ident. Na najdłuższych trasach uczestnicy, którzy ukończą je w całości w limicie czasowym, nagradzani są „Certyfikatem Harpagana”, a wśród obecnych na zakończeniu losowane są nagrody.

Najbliższa, 58. już edycja, będzie miała miejsce w Bożympolu Wielkim w dniach 18-20 października 2019. 

Na czym to polega? Uczestnicy przemierzają swoje trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana: mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak
 i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca). Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie (chipa można wypożyczyć w Bazie Rajdu). W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego ;)

Wybór Bożegopola Wielkiego (gmina Łęczyce, powiat wejherowski) na miejsce Bazy jest nieprzypadkowy, bo dostępność lasów daje uczestnikom szansę przeżycia wyjątkowej przygody. Liczby mówią same za siebie - lesistość w tym regionie wynosi niemal 50% - uczestnicy będą mieli okazję spędzić czas wśród pięknych siedlisk leśnych, z dala od zgiełku miast.

Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Wejherowskiego Gabriela Lisius, Wójt Gminy Łęczyce Piotr Wittbrodt oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. Łączna powierzchnia terenów, na których odbywa się każdy Rajd to od 800 do 1400 km2. Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, z placu startowego wyruszają trasy: piesze 100 km, 50 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano – rowerowe 20, 50, 100 i 200 km i pozostałe piesze: 10, 25 oraz 50 km.  Najlepiej o dobrej organizacji świadczy fakt, że na każdej edycji 60-70% to osoby, które już wcześniej brały udział w przynajmniej jednej edycji, których do tej pory odbyło się niemal 60.

Zazwyczaj w ciągu dnia w bazie imprezy mają miejsce dodatkowe atrakcje, przygotowywane przez gminy goszczące Rajd. Oficjalne zakończenie odbywa się godzinę po zamknięciu limitu czasowego najdłuższej trasy pieszej, o godz. 22:00. Następuje wtedy uhonorowanie najlepszych pamiątkowymi certyfikatami i medalami, a także losowanie cennych nagród wśród wszystkich obecnych uczestników Rajdu.

Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody. Każdy znajdzie dystans dla siebie - zgłoś się już dziś! Zapraszamy!

Więcej informacji i zapisy: http://www.harpagan.pl/rajd/

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!