Lista aktualności Lista aktualności

Gospodarka leśna? -To nic złego

Zapraszamy na nowo otwartą ścieżkę edukacyjną w Leśnicach!

W dniu 10 maja 2016 roku na terenie leśnictwa Leśnice nastąpiło uroczyste otwarcie przebudowanej ścieżki edukacyjnej. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Zastępcy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Jerzego Fijasa, Radnej Sejmiku Województwa Pomorskiego Alicji Zajączkowskiej, Starosty Lęborskiego Teresy Ossowskiej-Szarej, Burmistrza Miasta Lębork Witolda Namyślaka, Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska Ryszarda Wittke, Nadleśniczego Nadleśnictwa Cewice Elżbiety Popiel, Dyrektora Zespołu Szkół w Leśnicach Marioli Motyl, którzy dokonali uroczystego przecięcia wstęgi i otworzyli oficjalnie ścieżkę edukacyjną z gospodarzem terenu Nadleśniczym Nadleśnictwa Lębork Janem Dominieckim. Symbolicznego poświęcenia dokonał Ks. Robert Mikulski, proboszcz Parafii rzymsko-katolickiej p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Leśnicach. Zaproszono również nauczycieli ze szkół powiatu lęborskiego, którzy zaznajomili się z możliwościami wykorzystania obiektu i wykorzystaniu tego podczas prowadzenia lekcji terenowych głównie z przedmiotów przyrodniczych.

„Zapraszamy Państwa na odrestaurowaną ścieżkę edukacyjną w Leśnicach, na której istnieje możliwość poznania tajników przyrody oraz nabycia umiejętności czytania lasu, odrywając się od codziennej rzeczywistości. Mam nadzieję, że czas poświęcony na spotkanie z przyrodą przyniesie wiele przyjemnych i niepowtarzalnych wrażeń, do których będziecie Państwo powracać" – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lębork Jan Dominiecki

Przy pomocy 12 tablic tematycznych znajdujących się na trasie ścieżki, leśnicy z Nadleśnictwa Lębork z przyjemnością:

-podzielą się tajnikami prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej

- zapoznają Państwa z bogactwem zastosowań drewna jako surowca najbliższego człowiekowi od zarania dziejów

- rozszyfrują wspólnie z Państwem ważne nazwy mieszczące się pod skrótem WDN czy GDN

- podzielą się wiedzą „jak, czytając znaki leśne uniknąć zgubienia się w lesie"

- opowiedzą o leśnych pożytkach niedrzewnych, czyli słów kilka o darach lasu

- przekażą wiedzę i wskazówki dotyczące rozpoznawania rodzimych gatunków drzew iglastych i liściastych

- zainteresują Państwa ciekawostkami z życia zwierząt leśnych, które możemy spotkać w naszych lasach

- uwrażliwią na zagrożenia lasu i zagrożenia jakie mogą spotkać człowieka w lesie

Oprócz uczniów szkół zapraszamy na ścieżkę również miłośników rodzinnej turystyki pieszej i wszystkich, którym piękno przyrody nie jest obojętne. Trasa ścieżki pokrywa się również częściowo z niebieskim szlakiem rowerowym prowadzącym do pomnika przyrody Dębu Świętopełka. Dla osób zainteresowanych, w siedzibie Nadleśnictwa Lębork istnieje możliwość odbioru bezpłatnego przewodnika po ścieżce edukacyjnej opracowanego przez pracownika nadleśnictwa.

Wydarzeniu towarzyszył Powiatowy Konkurs Biologiczny „Bliżej lasu" organizowany przez Zespół Szkół w Leśnicach im. Leśników Polskich pod patronatem Nadleśnictwa Lębork i Nadleśnictwa Cewice. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o lesie i Lasach Państwowych, rozbudzanie i propagowanie wiedzy przyrodniczej wśród młodzieży oraz integracja uczniów i nauczycieli z środowiskiem leśników. Do konkursu przystąpiło 16 gimnazjalistów z 8 szkół, którzy zmagali się z zagadnieniami typowo biologicznymi oraz pytaniami dotyczącymi informacji o Nadleśnictwie Lębork i Nadleśnictwie Cewice. Konkurs składał się z dwóch etapów, pierwszego w formie pytań testowych rozwiązywanych przez uczniów indywidualnie oraz drugiego, w którym dwuosobowe drużyny reprezentujące poszczególne szkoły musiały wykazać się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. W klasyfikacji ogólnej zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół w Łebieniu, drugie miejsce na podium zajęły reprezentantki z Zespołu Szkół w Leśnicach a trzecie miejsce zajęły ex aequo ekipy z Zespołu Szkół w Nowej Wsi Lęborskiej i Zespołu Szkół w Redkowicach.

Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy dalszego pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.