Asset Publisher Asset Publisher

Jezioro Sarbsko

Jezioro Sarbsko

Słodkowodny zbiornik zajmujący obszar 6,52 km2 (długość 6,6 km; szerokość 1,2 km) znajdujący się w Otulinie Słowińskiego Parku Narodowego. Jezioro Sarbsko jest płytkim (głębokość maksymalna 3,2 m), kryptodepresyjnym jeziorem przybrzeżnym, przez które przepływa prawy dopływ rzeki Łeby, czyli Chełst.

Początkowo, około 5 500 lat p.n.e. teren ten zalany był przez wody morskie i tworzył zatokę. Po powstaniu Mierzei Łebskiej w okresie subborealnym zatoka została praktycznie zamknięta i oddzielona od Bałtyku. W wyniku dalszych procesów akumulacyjnych wschodnia część zbiornika została odcięta i dała początek Jezioru Sarbsko.

Podobnie jak na zbiornikach wodnych w pobliskim Słowińskim Parku Narodowym, również  na wodach Jeziora Sarbsko można zaobserwować wiele gatunków ptaków migrujących, podczas ich sezonowych wędrówek.

W czystych wodach jeziora spotkać można m.in. szczupaka, sandacza, okonia, kozę, leszcza, płoć i węgorza.

W wodach jeziora obok bogatej ichtiofauny znajduje się jeszcze niepozorny i drobny, ale za to wyjątkowy gatunek - Zatoczek łamliwy (Anisus vorticulus) − słodkowodny ślimak z rodziny zatoczkowatych. Zatoczek łamliwy jest rzadki, występuje nielicznie, zamieszkuje zbiorniki wodne z czystą wodą i bogatą roslinnością, co potwierdza dobrą jakość wody w Jeziorze Sarbsko. Zatoczek łamliwy jest gatunkiem objętym ochroną ogólnoeuropejską w ramach Dyrektywy Siedliskowej, w Polsce wpisany jest na listę zwierząt ściśle chronionych oraz umieszczony na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych z kategorią NT (gatunek bliski zagrożenia).

Przez turystów Jezioro Sarbsko chętnie wykorzystywane jest do uprawiania sportów wodnych, w tym popularnego kitesurfingu.