Asset Publisher
Ścieżka edukacyjno-historyczna w Białogardzie
Mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Lęborkiem, a Łebą znajduje się mała, niepozorna miejscowość Białogarda. Historia tego miejsca sięga aż X wieku, z którego to znaleziono ślady pierwszego osadnictwa w grodzisku. Od XII wieku gród był stolicą odrębnej dzielnicy w obrębie księstwa Gdańskiego, którym rządziła ciekawa i tajemnicza dynastia Sobiesławów. To z tej właśnie dynastii wywodzą się Książę Racibór, władca Białogardy oraz jego brat Książę Świętopełk. O gród często toczyły się walki zarówno bratobójcze między książętami pomorskimi oraz z zakonem krzyżackim, który położył kres świetności Białogardy.
Dawną, naturalną fosą grodziska w Białogardzie poprowadzono ścieżkę edukacyjną przyrodniczo- historyczną.
Trasa poprowadzona przez grodzisko wczesnośredniowieczne w Białogardzie wpisana jest do rejestru zabytków.
Ścieżka znajduje się na terenie Leśnictwa Wrzeście w oddz. 250Bm, w miejscowości Białogarda (na trasie Lębork - Łeba DW nr 214).
Trasa powstała w 2005 r. w wyniku współpracy Nadleśnictwa Lębork, Gminy Wicko, Muzeum Lęborskiego i Lęborskiego Bractwa Historycznego.
Ciekawa historia grodziska oraz walory przyrodnicze tego terenu sprawiły, że pomysłodawcy postanowili rozpropagować to niezwykłe i tajemnicze miejsce zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i szerszej rzeszy turystów zmierzających ku polskiemu morzu w stronę Łeby.
W sąsiedztwie ścieżki znajduje się obecnie kościół katolicki św. Jana Chrzciciela wybudowany w stylu neogotyckim w 1890 roku przez protestantów na fundamentach średniowiecznego, romańskiego kościoła.