Aktualności
Zadanie edukacyjne dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
NAZWA ZADANIA:
„Poczuj przyrodę wszystkimi zmysłami. Realizacja programu edukacji ekologicznej Nadleśnictwa Lębork z wykorzystaniem niezbędnej infrastruktury”
Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Naboru Ogólnego z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego (edycja 2022).
Koszt kwalifikowany: 274198,92 zł
Kwota dotacji z WFOŚiGW w Gdańsku: 195421,57 zł
Opis Zadania:
Nadleśnictwo Lębork w latach 2022 i 2023 wybudowało i oddało do użytku ścieżkę edukacyjną o tematyce przyrodniczej na dystansie 800 m zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Ulinia. Zakres prac obejmował wytyczenie szlaku, nawiezienie materiału i utwardzenie trasy ścieżki, a następnie wyposażenie jej w 7 tablic tematycznych na metalowym stelażu oraz zabezpieczenie wejścia na ścieżkę przed potencjalnym niekontrolowanym jej niszczeniem poprzez wjazdy pojazdami silnikowymi. Na końcu ścieżki, nad południowym brzegiem Jeziora Sarbsko, powstała drewniana platforma obserwacyjna, a w jej pobliżu umieszczono ławki i stojaki na rowery.
Po zrealizowaniu części inwestycyjnej Zadania, Nadleśnictwo Lębork przystąpiło do realizacji zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem nowopowstałej infrastruktury. W trakcie trwania Zadania przeprowadzono łącznie 4 zajęcia w formie wycieczki z edukatorem nadleśnictwa, w których brały udział w sumie 249 osoby. Następnie zorganizowano w sumie 7 zajęć specjalistycznych z ornitologiem – warsztatów ornitologicznych, w których wzięło udział łącznie 133 osób. W ramach Zadania zakupiono 19 lornetek, które wykorzystywano podczas prowadzenia zajęć, a także książki (m.in. atlasy do rozpoznawania gatunków ptaków). Dzięki stworzeniu infrastruktury edukacyjnej ograniczono antropopresję i ukierunkowano ruch turystyczny w Obszarze Natura 2000 Mierzeja Sarbska. Dzięki przeprowadzonym zajęciom edukacyjnym w znacznym stopniu podniesiono poziom wiedzy przyrodniczej o środowisku leśnym i ptakach regionu wśród uczestników zarówno zajęć jak i warsztatów ornitologicznych, co było każdorazowo weryfikowane poprzez konkursy wiedzy na zakończenie lekcji terenowych.